Opryszczka
OPRYSZCZKA

OPRYSZCZKA WARG I TWARZY


OPRYSZCZKA
WARG I TWARZY



JAK DOCHODZI DO ZAKAŻENIA?
Źródłem zakażenia jest kontakt z osobą zakażoną lub będącą nosicielem wirusa, a zakaźność jest największa w okresie objawowym, gdy występują aktywne zmiany skórne lub śluzówkowe. Zakażenie odbywa się poprzez bezpośredni kontakt z wydzieliną pęcherzykową, błoną śluzową lub śliną, na przykład podczas pocałunku wspólnego korzystania z przedmiotów codziennego użytku, takich jak: szklanki, wspólne sztućce, maszynki do golenia czy ręczniki. Najbardziej zaraźliwy jest płyn z pęcherzyków, więc najłatwiej zarazić się przez kontakt z pęcherzykami. Wirus wnika poprzez przez błonę śluzową lub uszkodzoną skórę, a następnie się namnaża. W tym okresie dochodzi do powstania charakterystycznych zmian pęcherzykowych wypełnionych płynem. Zmiany następnie pękają, powstaje owrzodzenie lub nadżerka, która potem przekształca się w strup. Po zagojeniu zmian i ustąpieniu jawnego zakażenia, wirus przechodzi w stan latencji, czyli przebywania w fazie uśpienia. Oznacza to, że jeśli raz zarazimy się wirusem opryszczki, przez całe życie będziemy jego nosicielami 3.

JAK DOCHODZI DO ZAKAŻENIA?
Źródłem zakażenia jest kontakt z osobą zakażoną lub będącą nosicielem wirusa, a zakaźność jest największa w okresie objawowym, gdy występują aktywne zmiany skórne lub śluzówkowe. Zakażenie odbywa się poprzez bezpośredni kontakt z wydzieliną pęcherzykową, błoną śluzową lub śliną, na przykład podczas pocałunku lub wspólnego korzystania z przedmiotów codziennego użytku, takich jak: szklanki, wspólne sztućce, maszynki do golenia czy ręczniki. Najbardziej zaraźliwy jest płyn z pęcherzyków, więc najłatwiej zarazić się przez kontakt z pęcherzykami. Wirus wnika poprzez przez błonę śluzową lub uszkodzoną skórę, a następnie się namnaża. W tym okresie dochodzi do powstania charakterystycznych zmian pęcherzykowych wypełnionych płynem. Zmiany następnie pękają, powstaje owrzodzenie lub nadżerka, która potem przekształca się w strup. Po zagojeniu zmian i ustąpieniu jawnego zakażenia, wirus przechodzi w stan latencji, czyli przebywania w fazie uśpienia. Oznacza to, że jeśli raz zarazimy się wirusem opryszczki, przez całe życie będziemy jego nosicielami3.


LECZENIE


LECZENIE
Lekiem z wyboru w zakażeniach wywołanych wirusem opryszczki jest acyklowir. Acyklowir jest selektywnie działającym lekiem przeciwwirusowym, działającym zarówno na typ wirusa HSV-1, jak i HSV-2. Jest on jednocześnie dobrze tolerowany przez pacjentów. W zakażonych komórkach ulega on aktywacji, a następnie hamuje dalsze namnażanie się wirusa. Acyklowir podany w fazie objawów prodromalnych lub w pierwszych 24 godzinach choroby znacznie przyspiesza gojenie zmian skórnych oraz łagodzi dolegliwości, takie jak mrowienie, piecznie czy ból. Acyklowir jest dostępny bez recepty przede wszystkim w dawce 200 mg lub 400 mg w 1 tabletce, a także w postaci kremu/żelu do stosowania miejscowego. Acyklowir nie powoduje całkowitego pozbycia się wirusa, ale łagodzi objawy, zapobiega jego namnażaniu i skraca czas trwania opryszczki. Przyjmowanie leku najlepiej rozpocząć od razu po wystąpieniu pierwszych objawów2,4.

- Kuchar E. Zakażenie wirusem opryszczki zwykłej u dorosłych. Medycyna Praktyczna. https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/choroby/zakazenia-wirusowe/158823,zakazenie-wirusem-opryszczki-zwyklej-u-doroslych. Data dostępu: 14.05.2021 r.
- Lesiak A i in. Kompleksowe leczenie opryszczki wargowej. Forum Dermatologicum 2017; 3(4): 147–151.
- Zaborowski P i in. Zakażenie wirusem opryszczki zwykłej. Medycyna Praktyczna. https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.18.1.8. Data dostępu: 14.05.2021 r.
- Figlerowicz M. Acyklowir w terapii przeciwwirusowej. Postępy Dermatologii i Alergologii XX 2003; 3: 78-182.